Efekt zależy od nas
Usługi mają to do siebie, że jako klienci mamy wpływ na to jaki będzie efekt końcowy. W przypadku tworzenia stron, portali, aplikacji i gier jest tak samo. To jak ostatecznie będzie wyglądać nasz produkt zależy w głównej mierze od nas. Ciężko sprecyzować nasze wymagania opisując je słowami, np. portale internetowe, dlatego bardzo przydatne są szkice (tzw. wirefram).
Już na tym etapie powinniśmy zacząć zgłaszać uwagi i przyłożyć się do przeanalizowania projektu. Zmiany w trakcie jego trwania mogą jedynie opóźniać projekt i pochłaniać więcej czasu, zarówno naszego jaki i czasu zespołu projektowego. To w żadnym z wypadków nie jest wskazane, bo przecież czas to pieniądz.
Planowanie i komunikacja
Do wymiany zdań na temat szkiców można użyć popularnej aplikacji: www.invisionapp.com. Pozwala ona na tworzenie interaktywnych prototypów na podstawie szkiców, symulować działanie strony, portalu czy aplikacji. Pozwala na dodawanie komentarzy i wymianę zdań oznaczając omawiane fragmenty, co jest bardzo wygodną funkcją, zresztą jedną z wielu. Udostępnianie projektu jest bardzo proste, można do niego wejść bezpośrednio poprzez link.
UX i UI a portale internetowe
Podczas gdy strony internetowe są stosunkowo proste i mało rozbudowane, to portale internetowe wymagają o wiele więcej pracy i planowania. Na pierwszy plan powinny pójść rzeczy najważniejsze stanowiące podstawę portalu. Gdy przy stronach internetowych możemy pozwolić sobie na jej indywidualnych charakter i odstępstwa od normy, tak przy tworzeniu portali lepiej oddać projekt w ręce zespołu projektowego.
Skierowany do dużej ilości użytkowników portal powinien być pod ścisłą kontrolą specjalistów z branż UX i UI, aby ułatwić poruszanie się użytkowników po jego poszczególnych elementach. Jeżeli im na to nie pozwolimy wtedy portale internetowe będą zwyczajnie rzecz biorąc niewygodne w użytkowaniu i nieintuicyjne.
Drobnostki odłóż na później
Drobne uwagi na temat mniej istotnych rzeczy należy zgłaszać na samym końcu, gdy już główne elementy są przygotowane i przetestowane. Tylko tak nie stracimy czasu na rzeczy mało znaczące dla użytkowników a skupimy się na podstawowej funkcji portalu internetowego. Mniejsze elementy zawsze można dopracować w późniejszym czasie. Nie trzeba też nadmiernie skupiać się na graficznej części. To że nam coś się nie podoba nie oznacza że jest złe.
Każdy ma inny gust, lepiej pomyśleć o grupie docelowej do której będzie kierowany portal i o porządnym wykonaniu jego części bazowej, szybkim działaniu oraz działaniach marketingowych.