Blog firmy Poliman

Tworzymy portale, strony internetowe, gry i aplikacje. Projektujemy, programujemy, obsługujemy i inspirujemy.

Portale internetowe


IKONKI-05 IKONKI-07Portale internetowe skupiają określoną grupę użytkowników, pełniąc w ich życiu konkretną funkcję, dając im korzyści z przebywania w wybranych społecznościach.

Najważniejszym elementem są funkcje społecznościowe portali, ale co za dużo to nie zdrowo. Im prostsza aplikacja tym wygodniej dla użytkowników.

Nie potrzebują oni wszystkiego naraz a tylko jednej określonej korzyści której nie jest im w stanie zapewnić żaden inny portal internetowy.

Ciągle powstają nowe portale internetowe, ograniczane tematycznie i dostarczające ułatwień w życiu, ale dopóki nie kipią one życiem i nie posiadają ogromnej liczby użytkowników nie mogą spełniać swojej funkcji tak jak powinny. Oczywiście nie wszystkie aplikacje posiadają funkcje społecznościowe, ale jest to świetnym narzędziem wykorzystywanym przy promocji portalu.

Aby portale internetowe działały jak należy muszą zdobyć pierwszych użytkowników, a trzeba wziąć pod uwagę że nikt nie chce być pierwszy na pustym, startującym portalu. Samo tworzenie aplikacji może okazać się najprzyjemniejszą częścią projektu, zwłaszcza gdy przekazujemy to firmie, która kompleksowo zajmuje się całością projektu.

IKONKI-06Oczywiście istnieje wiele czynników którymi możemy przyciągnąć użytkowników, przyjemny, łatwy w obsłudze interface (przykłady znajdziemy tutaj), Responsive Web Design, darmowe aplikacje oraz połączenia czy interakcje z innymi portalami, np. migracja grup znajomych z innych portali społecznościowych, logowanie poprzez Facebooka, ikony shareowania i wiele innych rozwiązań przyczyniających się do ułatwienia korzystania z aplikacji internetowej czy mobilnej.

To nadal za mało, nawet dobry produkt sam się nie sprzeda i należy skupić się na jego promocji. Drogi mogą być nieograniczone, w zależności od tematyki i pełnionej funkcji portalu. Ważne aby ten etap zaplanować na samym początku, gdyż jego ominięcie może sprawić iż cały nasz wysiłek pójdzie na marne, ponieważ nie uda nam się zgromadzić w krótkim czasie wystarczającej liczby użytkowników koniecznej do interakcji. Portale internetowe mają to do siebie, że gdy stają się popularne ruch na nich sam się nakręca, ale najpierw trzeba sprawić aby stały się popularne.

Mają też kilka innych cech: są krótkotrwałe, ciągle powstają nowe, atrakcyjniejsze i bez ciągłej pracy i reakcji na działania konkurencji można podzielić los wielu portali z których użytkownicy zaczęli migrować szukając nowych trendów. Wiele dobrych projektów nie trafia do nas ze względu na ograniczenia pod względem ich promowania. Należy pamiętać o strategii oraz wizji nowo powstającego serwisu, rozwoju technicznym i brać pod uwagę międzynarodową ekspansję.

Portale internetowe to nie tylko korzyści dla użytkowników ale i świetny sposób na biznes jeżeli tylko potrafimy go odpowiednio rozplanować.

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.