Blog firmy Poliman

Tworzymy portale, strony internetowe, gry i aplikacje. Projektujemy, programujemy, obsługujemy i inspirujemy.

Pora na HD

tvp hd logo Trwają Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, dlatego zostajemy przy tym temacie i dodajemy następny wątek – telewizja HD.  Oglądając początek mistrzostw w jakości zwykłej znanej od kilkudziesięciu lat, czyli PAL, przesiadłem się, dzięki uprzejmości 🙂 TVP na obraz HD (HD 720 zwany HD Ready, nie mylić z HD 1080 zwanym Full HD). Przez to że TVP nadaje na zwykłych kanałach i w TVP HD, można bardzo dobrze przyjrzeć się różnicom w jakości obrazu, jakości w tym przypadku znaczy szczegółowości. Filmy HD można było już od jakiegoś czasu oglądać, oczywiście pierwszy efekt nowej jakości był piorunujący, ale potem wracaliśmy do szarej rzeczywistości – telewizji w PAL. W tym momencie kiedy telewizory HD są już na wyciągnięcie ręki dla prawie każdego, czas jest na telewizję HD, na szczęście nasze rodzime telewizje też już to dostrzegają i wypuszczają  kanały HD.

TVP ze swoim kanałem HD jest naprawdę rewelacyjne, mecze w HD są wyśmienite, dźwięk w dolby digital (szkoda że z wuwuzelami nic nie da się zrobić 😉 ) i najważniejsze zero reklam, chociaż i reklamy przyjemnie byłoby zobaczyć w HD. TVP na tym kanale, puszcza tylko materiał w 720, co w przypadku kanałów HD innych stacji nie jest normą, nie mają wszystkiego w HD, ale to z czasem się zmieni i wszystko będzie w wyższej rozdzielczości.
Poniżej, przygotowane przez nas krótkie porównanie. Różnice w obrazie statycznym, nie są aż tak piorunujące jak odbiór obrazu ruchomego w niskiej i wysokiej rozdzielczości. Dla niewtajemniczonych wszystkie liczby w tym artykule to piksele czyli najmniejszy jednolity element obrazu wyświetlany na ekranie. W uproszczeniu przyjmujemy, że wysyłamy i odbieramy obraz w systemie PAL cyfrowo, gdyż porównywanie sygnału PAL wyświetlanego analogowo i HD cyfrowo, dałoby jeszcze gorsze rezultaty dla starego systemu. Porównanie jest czysto cyfrowe, bez wchodzenia w szczegóły sygnału analogowego.

obraz PAL obraz hd

pal maly hd maly

Różnica pomiędzy obrazem Pal (po lewej), a obrazem HD (po prawej)

Stosunek wielkości obrazu w systemie PAL oraz HD Ready

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.