Blog firmy Poliman

Tworzymy portale, strony internetowe, gry i aplikacje. Projektujemy, programujemy, obsługujemy i inspirujemy.

Jak osoby niewidome korzystają z komputera?

Programy

1067107_girl_silhouettes

Nasze społeczeństwo w dalszym ciągu uważa, że osoby niewidome są niezaradne. Okazuje się jednak, że wszystkie prace związane z obsługą komputera wykonują tak samo sprawnie co osoby widzące. Każda osoba niewidoma, która używa komputera z odpowiednim oprogramowaniem czytającym, jest w stanie swobodnie poruszać się po Internecie i korzystać z jego zasobów. Program czytający, odczytuje całą zawartość strony internetowej, przekazując informacje osobie niewidomej za pomocą odczytywanych znaczników, co daje taki sam efekt, jakby stronę przeglądała osoba widząca.

W Polsce na dzień dzisiejszy, największą popularnością cieszą się dwa programy czytające: JAWS i Window Eyes. Używa ich 90% wszystkich użytkowników niewidomych, którzy używają komputera. Programy te posiadają bardzo dużo funkcji, pomocnych w korzystaniu z komputera. Informują gdzie użytkownik obecnie się znajduje, jakie aplikacje ma aktualnie otwarte, itd. Praca z programem czytającym, jest ciągłą pracą na klawiaturze. Szybsze poruszanie się w screen readerach zapewniają skróty klawiszowe, tak bardzo pomocne w pracy.

Wiele osób niewidomych bardzo dobrze porusza się po Intrnecie. Przeglądają fora dyskusyjne, biorą udział w ankietach, korespondują przy pomocy poczty e-mail. Największy problem dla nich niestety to strony internetowe. Niekiedy wykonane przez osoby nieznające się na rzeczy, i chcące stworzyć stronę bez uwzględniania osób niewidomych. W celu uniknięcia tego problemu, organizacja W3C przygotowała standard WAI. Określa on dokładnie, jak serwisy powinny być przygotowane, aby mogły być dostępne między innymi dla osób z dysfunkcją wzroku. Serwisy, które zostały przygotowane według tego standardu, są bez problemu odczytywane przez` programy czytające.

foto: http://www.sxc.hu/pic/m/s/su/sugarangel/1067107_girl_silhouettes.jpg

źródło: http://gazetapraca.pl/

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.