Blog firmy Poliman

Tworzymy portale, strony internetowe, gry i aplikacje. Projektujemy, programujemy, obsługujemy i inspirujemy.

Historia miliarderów

Sukces Google

1425528_seo

Wszystko rozpoczęło się od pracy w garażu. Na dzień dzisiejszy, dzieło, które stworzyli warte jest około 190 mld dolarów. Pokazali, że talentem i ciężką pracą można osiągnąć praktycznie wszystko. Larry Page i Sergey Brin – twórcy najbardziej popularnej wyszukiwarki na świecie. Oto, jak wyglądała droga do sukcesu tych gigantów e-biznesu.

Należy już od dziecka pokochać to, co się będzie robiło w przyszłości. Larry Page miał 6 lat, gdy zaczął się interesować komputerami. Natomiast Brin w tym czasie emigrował wraz z rodzicami z Rosji. Obaj posiadali korzenie umysłu ścisłego – ojciec Brina był profesorem matematyki, a matka jest specjalistką NASA, ojciec Page’a jest profesorem informatyki i specjalistą z zakresu sztucznej inteligencji. Można zażartować, że twórcy wyszukiwarki wcześniej niż mową, porozumiewali się systemem zero-jedynkowym.

Przyjaźń aż po grób

Oboje zafascynowani byli internetem, widzieli problemy wyszukiwarek z nie odpowiednim doborem stron, pod względem słów wpisywanych. Na początku pracowali wspólnie nad projektem BackRuv – silnikiem wyszukiwarki, która n serwerach Stanfordu istniała prawie rok.

Zdenerwowani faktem trudności w odnalezieniu właściwych stron spośród coraz to większe ilości stron w internecie, wpadli na genialny a zarazem prosty pomysł. Założyli, że wartość strony zależy od ilości linków które do niej prowadzą. Tak właśnie opracowano algorytm PageRank, który na początku stanowił podstawę nowego silnika wyszukiwarki. Nazwa PageRank pochodzi od nazwiska Larrego.

Przez pomyłkę tworzona historia

Jak można stworzyć nazwę, która rozpoznawana jest na całym świecie? W przypadku twórców najpopularniejszej wyszukiwarki – przez przypadek! Chcieli stworzyć unikalną nazwę, łatwą do zapamiętania, która będzie za razem wskazywała na ogromną ilość danych, jakie będą się znajdowały w bazie wyszukiwarki. Brin zaproponował „googolplex” – czyli jedynkę z gogolem zer (googol to pojęcie odnoszące się do ogromnej ilości zer).

Niestety nazwa była bardzo nieporęczna, więc Larry zaproponował googl. Takiej właśnie nazwy szukał Brim, chcąc zarejestrować domenę. Z pośpiechu, omyłkowo wpisał nazwę „google” – Larremu się ona spodobała i tak 15 września 1997 roku została zarejestrowana domena google.com.

Na początku był garaż

Pierwszą siedzibą firmy był garaż wynajmowany za 1700 dolarów miesięcznie od Susan Wojcicki. Po kilku latach, Susan zauważyła, że pomysł wypalił i zatrudniła się w Google. Obecnie jest v-ce prezesem do spraw rozwoju. Sprzedała Brinowi i Page’owi garaż z domem za trochę ponad milion dolarów.

Pierwszą poważną umowę firma podpisała w czerwcu 1999 roku z Sequoia Capital i Kleiner Perkins na 25 mln dolarów.

Zawsze Google!

W 2003 roku konkurs na najlepszą markę świata wygrywa Google, przed takimi znanymi firmami jak Coca-Cola czy IKEA.
Na chwilę obecną, w Polsce wyszukiwarka Google zajmuje 95% rynku, w USA ma ponad 1/3.

Ile wynosi majątek Brin’a i Page’a?

Ze względu na kryzys, majątek Sergey’a Brina wynosi 15,9 mld dolarów, a zaraz po nim jest Larry Page z majątkiem wycenianym na 15,8 mld dolarów. Oboje znajdują się na liście 400 najbogatszych ludzi świata.

Na koniec

Algorytm wyszukiwarki jest codziennie udoskonalany, i może się okazać, że nigdy nie poznamy jak on naprawdę działa.

foto: http://www.sxc.hu/pic/m/s/sv/svilen001/1425528_seo.jpg
źródło: http://mambiznes.pl

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.