Blog firmy Poliman

Tworzymy portale, strony internetowe, gry i aplikacje. Projektujemy, programujemy, obsługujemy i inspirujemy.

Najlepsza grafika do gier: Poznaj wszystkie style i sam zdecyduj!

Tworząc grę, należy od początku narzucić jej styl, czyli jej charakter. Jest to coś co odróżni ją od reszty gier na rynku. Nie ma nic przyjemniejszego dla oka jak świetnie zaprojektowana grafika! W grze jest ona równie ważna co jej scenariusz.

Jeżeli jeszcze nie wiesz jaki styl najbardziej do Ciebie trafia, po tym wpisie wyrobisz sobie gust i staniesz się specjalistą z zakresu grafiki w grach!

Ile ilustratorów tyle stylów grafiki do gier, ale postanowiliśmy je dla Ciebie zgrupować i uporządkować tą wiedzę, aby poruszanie po temacie gier było dla Ciebie dużo łatwiejsze.

Digital Painting

Malarstwo cyfrowe, zwane digital painting robi duże wrażenie ze względu na swoją miękkość obrazu. W przeciwieństwie do technik 3D, flat design i cartooning, które zaraz omówimy, przejścia pomiędzy poszczególnymi elementami nie są wyraźnie zaznaczone.

Shahab Alizadeh

autor: https://www.behance.net/Xercs

Cyfrowy obraz wykonany w tej technice nie jest ostry, stąd wynika jego miękkość. Przejścia pomiędzy poszczególnymi kolorami zlewają się tak jak w malarstwie, z tą różnicą, że obraz tworzony w programie (głównie Photoshopie) może być całkowicie gładki, bez faktury papieru lub płótna i jest maksymalnie spłaszczony, przez co wygląda bardzo czysto i estetycznie.

Sarah Webb

autor: https://www.behance.net/SWebb

Oczywiście jest to bardzo pracochłonna technika (jak każda), ale taka forma nadaje się jedynie do gotowych elementów. Z powodzeniem może być łączona z innymi i wykorzystana np. jako tło gry, komiks, pojedynczy element lub intro.

Cartooning

Jest to po prostu grafika komiksowa, ale świetnie sprawdza się również w grach, przede wszystkim dlatego że można ją wykorzystać jako animację. Jej cechą charakterystyczną są wyraźne obrysy wszystkich elementów.

Mikołaj Spionek

autor: https://www.behance.net/mikolajspionek

Jest wykonywany podobnie do digital paintingu, ale kolory są bardziej wyraźne. Można ją umieścić gdzieś pomiędzy digital paintingiem a flat designem. W zależności od autora będzie jej bliżej albo do jednego albo do drugiego stylu. Do takiej pracy bardziej przydaje się Ilustrator lub i Photoshop i Ilustrator.

Flat design

Płasko prosto i geometrycznie – ale to wcale nie znaczy że nudno! Domeną tego stylu jest: prościej znaczy lepiej, ale jak każda technika ma swoich entuzjastów i krytyków. Również chętnie wykorzystywany w animacjach flat design zwojował świat i podzielił opinie grafików. Jedno jest pewne – jest bardzo charakterystyczny, prosty, ekonomiczny i lekki w odbiorze. Znanym przykładem gry opartej na płaskiej grafice jest Dumb Ways to Die.

Alexandre Imbert

autor: https://www.behance.net/alexandreimbert

Rich design

Często traktowany jako przeciwieństwo flat a wręcz jego konkurent! Jest on pomiędzy 3D a digital paintingiem. Odznacza się realistycznie dokładnym odwzorowaniem szczegółów. Ma za zadanie przypominać rzeczywistość ale głównie tą nierzeczywistą. Tutaj wchodzą już w grę takie programy jak np. Blender, GIMP.

Rahul Parihar

autor: https://www.behance.net/Rahul_Parihar

3D

Wykorzystywana w każdej poważnej grze. Od pozostałych różni się możliwością stworzenia realnej głębi obrazu i dowolną manipulacją stworzonym elementem. Jedyny minus to czas tworzenia a co za tym idzie kosztowność.

Yuriy Romanyk

autor: https://www.behance.net/IsadistI

Old Style game

James White

autor: https://www.behance.net/signalnoise

Najzabawniejszy i najprostszy charakter gier. Stylizowanie gier na gry z epoki pikseli to specjalny chwyt, mający na celu przywrócić wspomnienia. Pewnie nie jednemu łezka się w oku kręci na myśl o Pegasusie.

Teraz już wiesz jakie są style. Ich znajomość pomoże Ci lepiej zrozumieć świat grafiki komputerowej i pracę niejednego grafika.

Wybierz ten najfajniejszy według Ciebie i podziel się tym z nami!

 

 

A na koniec coś ciekawego: Wiecie jak wyglądają przygotowane pliki do animacji?

ladybug_sprite LadyBugSprites_S

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.