Aby nie mieć problemów z prawem należy przywiązywać wagę do tego co publikujemy w sieci. Nie ważne czy jest to tablica na Facebooku czy strona internetowa, jest to rozpowszechnianiem i wykracza poza ramy dozwolonego użytku.
Aby uniknąć problemów mamy do wyboru trzy wyjścia z sytuacji.
Wyjście 1.
Jest ono najbardziej kosztowne i czasochłonne ale profesjonalne i najbardziej oczekiwane.
Można zdjęcia wykonać we własnym zakresie, np. zlecając je specjalistom.
Co do takich materiałów nie ma wątpliwości że nie naruszamy prawa publikując je, o ile zapłaciliśmy za nie lub wykonaliśmy samodzielnie.
Wyjście 2.
Możemy skorzystać z serwisów udostępniających kupowanie zdjęć, takich jak, np.:
- istockphoto.com
- 123rf.com
Tutaj w zależności gdzie kupione materiały będą wykorzystane należy wybrać odpowiednią licencję. W przypadku 123rf.com jeżeli zdjęcie jest wykorzystywane do aplikacji płatnej konieczna jest licencja rozszerzona, jeżeli aplikacja mobilna lub internetowa jest darmowa wystarczy licencja podstawowa.
Kupione zdjęcie można wykorzystywać w różnorodny sposób tylko jeżeli zakupiło się je samodzielnie. Jeżeli ktoś inny, np. agencja wykupiła zdjęcie, to ona jest jego właścicielem.
Jest to wygodne w przypadku gdy zamierzamy wszystko tworzyć w jednej firmie i nie potrzebujemy zdjęcia do niczego innego. Jeżeli jednak będziemy chcieli posiadać prawo do jego wielokrotnego użytku musimy je zakupić we własnym zakresie.
Wyjście 3.
To korzystanie ze zdjęć oraz grafik udostępnianych na licencji Creative Commons 0.
Możemy je znaleźć, m.in. tutaj:
- unsplash.com -zdjęcia
- pexels.com -zdjęcia
- pixabay.com -zdjęcia
- iconfinder.com -ikony
- freepik.com -grafiki (wektory)
Dla pewności zawsze należy sprawdzić rodzaj licencji z jakiej korzystamy.
Minusem tego jest ich powszechne i wielokrotne wykorzystanie przez wiele osób, firm i serwisów.
Ten temat jest o wiele bardziej rozbudowany prawnie, ale powyższa wiedza wystarczy aby działać właściwie. Nadal zdarzają się przypadki w których czyjeś zdjęcia są rozpowszechniane.
W takiej sytuacji (nie zawsze, są wyjątki) można, m.in:
- Zażądać zaniechania działań
- Wykazać utratę korzyści i zażądać rekompensaty
Jeżeli więc chcemy uniknąć sytuacji w której ktoś zażąda od nas zapłaty lepiej wybierać jedno z 3 bezpiecznych wyjść wymienionych w tym artykule.
Moim zdaniem najlepszym portalem udostępniającym darmowe zdjęcia na strony www jest allthefreestock.com. To właściwie zbiór stron z darmowymi zdjęciami/filmami/plikami dźwiękowymi. Wszystko w jednym miejscu. Jest też flickr.com, gdzie łatwo wyszukać zdjęcia po licencji, ale nie jest tam tak to wyselekcjonowane jak w pierwszym serwisie. Co do masowego wykorzystywania tych zdjęć…coż, można je przerobić według własnego „widzi mi się” i wtedy wyróżnić na tle konkurencji. To chyba najlepsze wyjścia.
Faktycznie, zapomnieliśmy o flickr.com a pierwsza to również pozycja godna polecenia patrząc na szybko. Na pewno się przyda, dzięki!
Można też wykorzystywać amatorskie zdjęcia, których autorzy pozwalają na ich wykorzystanie. Jeśli ktoś nie potrzebuje superprofesjonalnych zdjęć to wystarczy, jeśli potrzebuje profesjonalne to lepiej kupić.
Ja w wolnych chwilach fotografuję i udostępniam zdjęcia do wykorzystania na stronach www pod warunkiem podania autora.